Cizí tělesa v zažívacím traktu

Přidáno dříve MVDr. Petra Souchová

U štěňat a mladých psů jakož i mladých koťat se snažte z jejich okolí odstraňovat veškeré rizikové předměty a minimalizovat nebezpečí jejich pozření. Taktéž doporučujeme majiteli zvířete vyhnout se podávání kostí, které mohou uvíznout v žaludku nebo tenkém střevě nebo projít do střeva tlustého a zde vyvolat zácpu.

Cizí tělesa v trávicím traktu se vyskytují velmi často a to zejména u štěňat a mladých psů, kteří mají sklony k hrátkám a tendenci požírat předměty a hračky ve svém okolí. K nejčastěji zjišťovaným cizím předmětům patří části hraček, kamínky, kaštany, dřívka, pecky, folie, gumičky, jehly, gumové míčky, provázky aj. Kuriózním případem byl u nás v ordinaci nález spolknuté žiletky v žaludku psa. Cizím tělesem jsou i velké kosti a kosti pozřené v nadměrném množství. U koček zejména dlouhosrstých se intenzivním vylizováním srsti a jejich následným polykáním v žaludku vytváří útvary, které nazýváme trichobezoáry. Tyto tělesa mohou u koček vyvolat obdobné příznaky, jako po pozření cizího tělesa.

Klinické projevy přítomnosti cizích předmětů v trávicím traktu jsou velmi různorodé. Zvíře může trpět jen krátkodobým nechutenstvím a cizí těleso bez povšimnutí projde zažívacím ústrojím. U většiny cizích předmětů však dochází k dramatickým projevům, zejména pokud dojde k uzavření průchodnosti trávicího traktu nebo k poranění jejich sliznice. Zvířata jsou smutná, většinou polehávají, nejeví zájem o jídlo a dochází ke zvracení. Stav pacienta se časem zhoršuje.

Průkaz cizího tělesa v zažívacím traktu, pokud není majitelem spatřeno jeho pozření, není vždy jednoduchý. Při běžném vyšetření nelze cizí předmět prokázat. Z diagnostických přístrojů používáme rentgenové vyšetření. Při nativních snímcích, tj. bez kontrastní látky prokážeme jen předměty jako např. kosti, kovové věci. Bohužel většina předmětů jako jsou dřevo, pecky, kameny, plasty, igelit se na nativních snímcích nezobrazí. V tomto případě podáme psovi vypít kontrastní látku, která cizí předmět buď ohraničí nebo na něm ulpí po jejím odchodu. Pro sledování postupu kontrastní látky zažívacím ústrojím zhotovíme v časovém sledu sérii rentgenových snímků.

Vhodnou léčbu volíme podle typu cizího tělesa a klinických projevů. V případě nechutenství a zvracení cizí předmět z trávicího traktu chirurgicky odstraníme. Zejména ostrá nebo toxická tělesa např. baterie představují velké riziko a mělo by dojít k jejich rychlému vyjmutí. Pacienta stabilizujeme, poté operativně ze žaludku nebo ze střeva cizí předmět odejmeme a posoudíme vitalitu tkání. Předměty malých velikostí s hladkým povrchem lze do 2 hodin po pozření ze žaludku odstranit zvracením. Pokud u zvířete není zdravotní stav změněn a v případě malých hladkých předmětů se lze pokusit o jejich pasáž trávicím traktem. Pacient však musí být pod kontrolou majitele a v případě zhoršení jeho stavu okamžitě kontaktovat veterinárního lékaře. Při výskytu trichobezoárů u koček podáváme lubrikační látky ve formě gelu 2 až 3x denně.