Kastrace feny

Přidáno dříve MVDr. Petra Souchová

Pohlavní dospělost (puberta) u fen nastupuje v 8.-12. měsíci věku. Dříve se vyskytuje u malých plemen psů. Na oddálení nástupu puberty může mít vliv špatná výživa, dlouhodobý stres nebo zdravotní potíže. U přibližně 70 % fen probíhá pohlavní cyklus 2x ročně a nazývá se hárání. Některá zvířata mohou hárat i 3x do roka a u jiných jen 1x ročně.

Kastrace feny na našem pracovišti znamená chirurgický zákrok, při kterém odstraňujeme vaječníky a dělohu. Tento zákrok provádíme v celkové inhalační narkóze. Před každou operací provádíme důkladné předoperační vyšetření s účelem omezení výskytu zdravotních komplikací. 

Tento operační zákrok neprovádíme během říje. Feny jsou pod vlivem estrogenů a to se vyznačuje zvýšenou tendencí ke krvácivosti.

Dále neprovádíme kastraci feny při falešné březosti, která se projevuje otokem mléčné žlázy s možnou sekrecí mléka. Navíc je u fen nutné vyloučit graviditu a diagnostikovat možný výskyt metabolických chorob.

Vlastní řez vedeme uprostřed břicha a z dutiny břišní vyjmeme dělohu a vaječníky. Poté je dutina břišní a kůže sešita. Do vytažení stehů je nutné feně zabránit olizování operační rány. To se provádí nasazením ochranného límce, který má fena až do vytažení stehů, tj. do 10.dne od operace.

Existuje několik důvodů k provedení této operace. Z pohledu majitele jde o zabránění nežádoucí březosti, potlačení nechtěného chování spojeného s říjí a po hárání jako je například výskyt falešné březosti. Dále se jedná o léčebné důvody, jako jsou záněty dělohy - pyometra, nádory vaječníků a dělohy, stabilizace feny nemocné cukrovkou. Kastrace fen před a po prvním hárání snižuje riziko nádorů mléčné žlázy ve vyšším věku na minimum. U nekastrovaných fen je 7x vyšší riziko vzniku nádorů. Kastrace ve vyšším věku samic již v takovém rozsahu neminimalizuje jejich výskyt.

Kastrace fen přináší i svá negativa. Kastrovaná zvířata mají tendenci k tloustnutí. Tomu se dá zabránit zavedením správných stravovacích návyků a zajištění dostatečného pohybu. Neznamená to, že každé kastrované zvíře musí být obézní. U některých fen, zejména větších plemen se může objevit problém s udržením moči, tzv. močová inkontinence. Důvodem je snížená funkce svěračů močového měchýře díky poklesu hladin hormonů. Tento zdravotní problém lze vyřešit doplněním hladiny těchto hormonů ve formě tabletové nebo roztoku.

Výhody kastrace však převažují nad možnými vedlejšími účinky.