Kastrace psa

Přidáno dříve MVDr. Petra Souchová

Kastrace psa je chirurgický zákrok, při kterém jsou odstraněny obě varlata. Existuje několik důvodů k provedení této operace. Z pohledu majitele jde o zabránění či potlačení nežádoucích způsobů chování psa, které jsou přímo ovlivněny pohlavními hormony. Jedná se o agresivitu, značkování, hypersexualita, pokusy krytí na lidech.

Dále se jedná o léčebné indikace, jako jsou nádory varlat, torze či zánět varlat, onemocnění prostaty a kryptorchizmus.

Chirurgický zákrok provádíme v celkové inhalační narkóze. Před každou provádíme důkladné předoperační vyšetření k omezení výskytu zdravotních komplikací. Pes umístíme v poloze na zádech. Po chirurgické přípravě rány provedeme krátký řez před šourkem a z rány vyjmeme obě varlata.

Operační rána je uzavřena. Do vytažení stehů je nutné psovi zabránit olizování operační rány. To se provádí nasazením ochranného límce, který má zvíře až do vytažení stehů, tj. do 10.dne od operace.

Kromě chirurgické kastrace je k dispozici přípravek Suprelorin, který vyvolává dočasnou neplodnost u zdravých a pohlavně dospělých samců. Jedná se o implantát, který se jednoduše a téměř bezbolestně aplikuje do podkoží. Účinek nastupuje během 4-6 týdnů a trvá přibližně 6 měsíců. Důvodů k aplikaci tohoto přípravku může být několik. Použití u chovných zvířat, která dosud nepoužíváme, ale do chovu s nimi počítáme. 

Je-li nutné provést kastraci při zdravotních problémech jako je zvětšená prostata, některá nádorová onemocnění, ale vysoký věk zvířete či zdravotní stav nám nedovolí psa bezpečně uspat.