Novotvary v dutině ústní

Přidáno dříve MVDr. Petra Souchová

Cestou k úspěchu léčby novotvarů v dutině ústní je jejich včasná diagnóza.

V dutině ústní psa i kočky se mohou nacházet rozdílné útvary, které mohou být dobře ohraničené nebo naopak prorůstající do okolní tkáně. Jejich povrch může být hladký nebo mít bradavičnatý vzhled. Tyto masy jsou zjištěny při náhodném vyšetření zvířete nebo jsou majitelem pozorovány krví zabarvené sliny, krvácení při kousání tvrdých předmětů nebo je pozorován hnilobný zápach z tlamy.

Útvary v dutině ústní mohou být povahy nádorové i nenádorové. K nenádorovým lézím patří např. fibrózní hyperplazie dásně. K nádorovým onemocněním patří tumory dentálního původu, osteosarkomy, maligní melanom, spinocelulární karcinom, fibrosarkom a řada dalších. 

Na začátku léčby útvar důkladně prohlédneme. Posoudíme rentgenogram čelisti. Dále kontrolujeme regionální mízní uzliny. Poslech (auskultace) plicního pole je možné doplnit o RTG vyšetření z důvodu odhalení možných metastáz.

Léze v dutině ústní jsou vzhledem podobné a proto je pro jejich přesné určení nutné odeslání vzorků odebraných útvarů k histopatologickému vyšetření. Jeho výsledek slouží ke stanovení přesné diagnózy onemocnění a vyslovení prognózy.

Nejčastější metodou léčby je chirurgická excize, tj. odstranění útvarů z tlamy, pokud nejsou přítomny metastázy v mízních uzlinách a/nebo v plicích. Cílem je odstranění celého nádoru, aby nedošlo k opakování nádorového bujení. Většina lézí v dutině ústní nejsou dobře ohraničené a při jejich odstranění je nelze jednoduše podvázat. Proto při chirurgickém zákroku je nezbytnou součástí elektrokauter. Tento přístroj použitím vysokofrekvenčního elektrického proudu provede řez v okolí útvaru s následnou koagulací cév. Díky němu lze útvar odstranit kompletně.