Onemocnění dolních močových cest u koček

Přidáno dříve MVDr. Petra Souchová

Častým zdravotním problémem u koček je onemocnění dolních cest močových. Jedná se o komplex nemocí tj. zánětlivá onemocnění (felinní idiopatická cystitida), anatomické odlišnosti, výskyt močových kamenů nebo velmi častá obstrukce močové trubice, která se vyskytuje zejména u kocourů.

Mezi nejčastější projevy onemocnění dolních močových cest patří: močení mimo toaletu, časté nutkání na močení, výskyt krve v moči, bolestivé močení, olizování okolí penisu.

Mezi nejčastější projevy onemocnění dolních močových cest patří: močení mimo toaletu, časté nutkání na močení, výskyt krve v moči, bolestivé močení, olizování okolí penisu.

Problémem kočičích pacientů je uzávěr močové trubice.

Toto onemocnění se vyskytuje výhradně u samců. Nejvíce jsou postiženi kocouři ve středním věku, kteří trpí nadváhou, mají nedostatečný pohyb, jsou krmeni převážně suchou stravou a jsou chováni doma. U zvířete dochází k částečné nebo úplné obstrukci močové trubice uretrální zátkou nebo urolity.

Kompletní uzávěr přestavuje život ohrožující stav, který může bez účinné terapie končit během několika dní smrtí kocoura. Pokud došlo k uzávěru močové trubice, zvíře nemočí. Tento stav je obtížně zjistitelný pokud má majitel více koček nebo zvíře chodí občas ven. Pokud obstrukce trvá déle, objevují se z důvodu narušení funkce ledvin změny celkového zdravotního stavu (apatie, zvracení, nechutenství, ztráta vědomí).

Prvním krokem léčby je uvolnění obstrukce močové trubice a zajištění odtoku moči z močového měchýře. Zprůchodnění se provádí pomocí katetrizace. V případě změn celkového zdravotního stavu výše uvedeného je nutná stabilizace pacienta pomocí infuzní terapie. Při uvolnění obstrukce a stabilizaci pacienta je prognóza příznivá.

Mezi další onemocnění dolních močových cest patří výskyt močových kamenů, tzv.urolitiáza. U koček jsou nejčastěji zjišťovanými urolity - kalcium oxalát nebo struvit. Kalcium oxalát je nerozpustným urolitem a jediným možným řešením je jeho odstranění z močových cest chirurgicky.  

Významnou roli v prevenci onemocnění dolních močových cest hraje krmivo.

Úlohou urologické diety je upravit pH moči k zajištění rozpouštění kamenů nebo močového písku a zabránění recidiv. Dále krmivo obsahuje složky snižující množství minerálů, které jsou nutné k tvorbě kamenů. Mezi další chovatelská opatření patří zvýšený příjem tekutin zvířete k zajištění produkce většího množství moči, dále větší pohybová aktivita a redukce nadváhy.

Je nutné však upozornit na riziko výskytu recidiv i přes možná preventivní opatření.