Onemocnění slzné žlázy třetího víčka

Přidáno dříve MVDr. Petra Souchová

Nejčastěji se setkáváme s hyperplazií a prolapsem (výhřezem) slzné žlázy třetího víčka. Většinou je postiženo jedno oko, ve velmi výjimečných případech pozorujeme výhřez v obou očích.

Onemocnění se vyskytuje u mladších věkových kategorií (do 2 let věku) s plemennou predispozicí. Jsou postižena zejména plemena, jako je anglický buldog, beagle, americký a anglický kokršpaněl, ši-tzu. 

Na vnitřní straně oka pozorujeme načervenalé zduření, které přesahuje přes okraj třetího víčka, tzv. „cherry eye“.

Jediným možným řešením tohoto zdravotního problému je chirurgická repozice slzné žlázy a její fixace v třetím víčku. Operační zákrok by se neměl odkládat, protože žláza produkuje významnou část slz a na povrchu očního bulbu tvoří ochranný film. Odbornou chybou je kompletní odstranění slzné žlázy. Následkem excize může dojít ke vzniku zánětlivého a degenerativního onemocnění oka zvaného keratoconjunjunctivitis sicca - KCS, tzv. syndrom suchého oka.

Používáme řadu operačních technik k ukotvení žlázy do původní anatomické polohy. Výběr je závislý na době trvání prolapsu a charakteru výhřezu slzné žlázy.

V uvedeném případu fotografií hyperplazie a prolapsu slzné žlázy třetího víčka u tříměsíčního kotěte jsme použili tzv. kapsovou techniku.